מילון מונחים

דופלר

מהי הבדיקה ? 

בדיקת דופלר משמשת להערכת זרימה בכלי דם. הוא מבוצעת באמצעות מתמר המחובר למחשב. המתמר שולח גלי קול בתחום העל-קול (אולטרא-סאונד) שאינו נשמע ע"י אוזן אנושית וקולט את הגלים המוחזרים. כאשר תאי דם אדומים זורמים בכלי דם, הם מחזירים את גלי הקול באופן שונה מאשר אילו לא היו זורמים בו. 

המחשב המחובר למכשיר מפענח את המידע המתקבל מהמכשיר ומפיק תמונה או קול המראים את עוצמת הזרימה ולעיתים את כיוונה. טכניקת הדופלר משולבת ברוב המוחלט של מכשירי האולטרא-סאונד הקיימים כיום. קיימים גם מכשירי דופלר קטנים ייעודיים לבדיקת זרימה בכלי דם. המונח Dupplex (דופלקס) משמש לתיאור מכשיר דופלר היוצר תמונה דו-ממדית, לעומת הדופלר הרגיל הנותן מידע באופן חד ממדי

בדיקת דופלר דומה לבדיקת אולטרא-סאונד, אינה חודרנית ואינה כרוכה בסיכון. כמו בבדיקת אולטרא-סאונד , קיים קושי לבצע את הבדיקה אם כלי הדם שאותו מעוניינים לבדוק נמצא מתחת לעצם, אויר או שומן רב. 

אם הנבדק אינו יכול שלא לנוע (ילדים קטנים) יתכן שהבדיקה לא תוכל להתבצע ללא טשטוש או הרדמה. בנוסף, אם הנכם סובלים מקצב לב לא סדיר, יתכן שתוצאות בדיקת דופלר יהיו פחות אמינות, מכיוון שזרימת הדם עשויה להראות לא תקינה, למרות שכלי הדם תקינים

 

הכנות רלוונטיות לפני הבדיקה .

יתכן שתתבקשו שלא להשתמש במוצרים המכילים ניקוטין (דוגמת סיגריות) בשעתיים שלפני בדיקת דופלר. הניקוטין גורם לכיווץ כלי דם ועלול לפגוע באמינות התוצאות.

אין צורך בהכנה לבדיקה.

 

מה להביא לבדיקה 

חובה להביא הפניה מרופא והתחייבות מקופ"ח.

במידה וקיימות בדיקות קודמות וסרטי אולטרא סאונד יש להביאם לשם השוואה.

מידע כללי

אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת דופלר מבוצעת באותו אופן שמבוצעת בדיקת אולטרא-סאונד. לאחר מריחת ג'ל על האזור הנבדק, המתמר מוצמד לאזור, והבודק (טכנאי אולטרא-סאונד או רופא) יזיז אותו עד לקבלת אות באיכות טובה. השתדלו לנוע מעט ככל האפשר. יתכן שתשמעו קולות המייצגים את זרימת הדם בכלי הדם. 

בבדיקה של כלי דם בגפיים, עשויה להיות מבוצעת בשכיבה, בישיבה ולעיתים גם לאחר מאמץ, אם מצב בריאותכם מאפשר זאת. הבדיקה עשויה לכלול ליפוף שרוולי לחץ דם מסביב לידיים או הרגליים, על מנת למדוד את הלחץ בו נפסקת הזרימה בנקודות שונות. הבודק יעביר את המתמר על אזורים שונים בגפיים ויתכן שילחץ בנקודות מסוימות על מנת לבדוק נוכחות של קרישי דם או לבדוק את זרימת הדם הורידית.

אחרי הבדיקה

אין הנחיות מיוחדות עבור בדיקת דופלר.

 
◄ חזרה לכל המונחים